Afrykański pomór świń – poznaj objawy

Coraz częstszym problem w Europie – a co najgorsze – również w Polsce, jest ASF. Czym jest afrykański pomór świń? Jest to wirus atakujący hodowle świń, dzików i świniodzików. Wirus jest niebezpieczny i powoduje ogromne straty. Sprawdź, co zrobić, aby uchronić swoje stado. W tym artykule znajdziesz także podstawowe informacje, jak objawy ASF oraz sposoby wykrycia tej choroby.

http://3int.pl/afrykanski-pomor-swin-chron-gospodarstwo/

Obserwuj hodowle

Afrykański pomór świń wśród zwierząt charakteryzuje się poronieniami, zapaleniem spojówek, brakiem apetytu, biegunką, drgawkami i padnięciami. Po zauważeniu objawów bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który potwierdzi lub wykluczy zarażenie ASF.

Afrykański pomór świń jest łudząco podobny objawami do klasycznego pomoru świń, jednak pod żadnym pozorem nie powinno się tego lekceważyć. W przypadku zdiagnozowania choroby jedynym wyjściem jest unicestwienie wszystkich chorych zwierząt oraz utylizacja zwłok. Wszystkim zajmują się odpowiednie służby.

Nie istnieje żaden lek ani szczepionka zwalczająca wirus, dlatego im szybciej wykryjemy chorobę, tym lepiej. Zainfekowany teren i jego okolice poddaje się kwarantannie i oczyszcza. Poddaje się analizie stan zdrowia świń w pobliskich fermach. Na właściciela chorego stada nakłada się zakaz posiadania zwierząt przez następne czterdzieści dni.

Ochrona

Profilaktyka jest bardzo ważna, jednak często mimo badań weterynaryjnych i wzmożonej kontroli zwierząt wirus dostaje się do stada. Afrykański pomór świń przenoszony jest przez ludzi (mimo nieszkodliwości na ludzkiego organizmu) lub przez zwierzęta mające wolny dostęp do gospodarstwa. Wystarczy pies lub, a nawet mysz, by całe stado zachorowało. A to prowadzi do ogromnych strat materialnych gospodarza fermy. Niestety, nawet skażona pasza czy woda prowadzi to zachorowania stada i jego unicestwienia.

Dodaj komentarz