Bioasekuracja – jak chronić zwierzęta?

Każdy, kto posiada w swoim gospodarstwie trzodę chlewną, wie, jak groźne może być rozprzestrzenianie chorób wśród zwierząt, np. afrykańskiego pomoru świń. Na szczęście istnieją wytyczne postępowania, które pozwalają zredukować ryzyko takich sytuacji do minimum. Są to proste zasady, których wprowadzenie nie wiąże się ze znaczącym wysiłkiem, a może dać wiele korzyści. Takie działania to bioasekuracja. Sprawdź, na czym ona polega.

Sposoby przechowywania

Po pierwsze, dobrze odgrodzić gospodarstwo. Najlepiej, jeśli ogrodzenie jest podwójne, na podmurówce bądź z krawężnikiem.
Po drugie, zwierzęta gospodarskie nie powinny mieć kontaktu z domowymi. Nie jest wskazane nawet, aby koty i psy wchodziły do pomieszczeń gospodarskich. Warto mieć na uwadze, że zjadliwe drobnoustroje mogą przenosić się między zwierzętami różnych gatunków.
Trzodę chlewną należy trzymać w zamkniętych pomieszczeniach lub w systemie otwartym, jednak musi być to z góry ustalony i niezmienny schemat.
Regularnie powinno się też wykonywać dezynsekcję. Deratyzacja również musi być sprawą priorytetową. Istnieją programy monitorowania i zwalczania gryzoni. Budynki gospodarcze warto przystosować tak, by uniemożliwić szczurom przedostawanie się do nich. Bioasekuracja to również prowadzenie dokumentacji tych czynności.

Na co zwracać uwagę

Możliwość wejścia do gospodarstwa i pomieszczeń chlewnych musi być ograniczona. Najlepiej, jeśli będą robić to tylko osoby zajmujące się zwierzętami. Jeśli jest potrzeba, aby znalazł się tam ktoś inny, warto stosować się do zasad higieny – zostawić zwykłą odzież w osobnym pomieszczeniu oraz przebrać się w strój specjalnie do tego przygotowany. Jeśli jest taka możliwość, powinno się też unikać zbędnego kontaktu ze zwierzętami.
Nowo wprowadzane do stada zwierzęta muszą obowiązkowo przejść okres kwarantanny. Pozwala to na uniknięcie zawleczenia choroby z zewnątrz, co jest szczególnie niebezpieczne w sytuacji, gdy nowe zwierzę jest dopiero w okresie inkubacji i nie ma żadnych objawów.
Wszystkie te czynności mają na celu ochronę zwierząt i ludzi przy nich pracujących. Nie warto się narażać! Bioasekuracja jest bardzo przydatna.

Dodaj komentarz