Budżet obywatelski plac zabaw: stwórz miejsce dla dzieci

Dzieci muszą mieć miejsce, by spędzać wolny czas. To nie przywilej, a prawo. Niestety, realia nie zawsze są takie, jak byśmy sobie to wymarzyli. Place zabaw, które są w pobliżu pozostawiają sporo do życzenia i lepiej omijać je szerokim łukiem. Co w takiej sytuacji można zrobić?

Zgłoś się do administratora

Jednym ze sposobów na to, by w pobliżu powstał plac zabaw z prawdziwego zdarzenia jest jego budowa. Powinien się tym zająć zarządca nieruchomości, osiedla itp. To znacznie zwiększa szanse na to, że takie obiekt powstanie. Trzeba tylko uzasadnić, że jest taka realna potrzeba i lepiej tego nie bagatelizować. Aktualna jest stara dobra zasada: w kupie siła. Lepiej zebrać więcej osób, by osoba decyzyjna wiedziała, że to nie przelewki. To bardzo ważne. Dobrze jest przygotować pismo z wieloma podpisami. W uzasadnieniu należy napisać, dlaczego w okolicy powinien powstać plac zabaw. Dobrze jest przedstawić to w ten sposób, że na osiedlu jest sporo dzieci, które muszą się gdzieś bawić, a nie mają ku temu specjalnych możliwości. Place zabaw, które są w pobliżu są stare i skorodowana. Aż strach tam puścić dziecko. Sprzęty ledwo się trzymają, farba odpada, a do tego huśtawki nie są stabilnie i źle przytwierdzone. To bardzo niebezpieczna sytuacja, której należy unikać jak ognia. Niestety bywa i tak, ze pomimo największych starań nie udaje się osiągnąć zamierzonego celu. Wtedy powstaje sporty problem, z którym w jakiś sposób trzeba się uporać. Sa jednak inne sposoby, by dzieci miały się gdzie bawić.

A może budżet obywatelski?

Jednym z popularniejszych metod na pozyskanie środków na inwestycje jest budżet obywatelski plac zabaw. To bardzo popularny program, który działa w większości polskich miast. Polega ona na tym, że włodarze gminy przeznaczają pewna sumę środków do dystrybucji przez samych mieszkańców. W końcu to oni najlepiej znają potrzeby w swojej okolicy i będą wiedzieli na co warto wykorzystać budżet. Żeby zgłosić pomysł do realizacji wystarczy wypełnić wniosek, w którym należy m.in. umieścić kalkulację, napisać uzasadnienie, zebrać odpowiednią ilość podpisów. Następnie dokumenty przechodzą ocenę formalną urzędników. Jeśli projekt jest możliwy do realizacji trafia na listę pod głosowania. Następnie mieszkańcy spośród kilku propozycji wybierają tę najlepszą. Budżet obywatelski plac zabaw to skuteczny sposób na to, by w okolicy powstało miejsce do zabaw, ale trzeba się za tym trochę nachodzić. Jest to czasochłonne, ale jeśli się uda można być z siebie dumny.

2 thoughts on “Budżet obywatelski plac zabaw: stwórz miejsce dla dzieci

Dodaj komentarz