Czym jest skaner kodów QR?

Kody kreskowe są dziś wszechobecne. Dzisiaj już nie tylko w sklepach, ale także między innymi w takich placówkach jak biblioteki są one niezbędne. Podobną funkcję jak kody kreskowe sprawują również kody QR. Do odczytywania jednych i drugich jest jednak potrzebny odpowiedni skaner kodów QR. Sprawdź, do czego służy skaner QR.
http://www.posiflex.com.pl/czytniki-kodow-kreskowych,49.html

Jak to działa?

Zadaniem skanera jest zeskanowanie kodu i przesłanie informacji do urządzenia, do którego jest dołączony skaner. Jest to zwykle komputer stacjonarny, kasa fiskalna bądź jeszcze inne urządzenie elektroniczne. Użycie podłączonego do urządzenia skanera kodów QR pozwala na zapisanie informacji w komputerze, dzięki czemu można wygenerować rachunek, czy też na odznaczenie wypożyczonej książki w bibliotece.

Skaner kodów QR – różne rodzaje

Warto zauważyć, że jest wiele rodzajów skanerów, które działają na różne sposoby. Przede wszystkim, warto wiedzieć, że nie wszystkie skanery kodów kreskowych umożliwiają także skanowanie kodów QR. Dzisiaj co prawda kody QR są już niemal tak popularne jak kody kreskowe, zamieszczane są na wielu produktach, to jednak wciąż w sprzedaży są takie modele skanerów, które nie umożliwiają ich skanowania. Nowe skanery jednak można nazywać już skanerami kodów QR, gdyż skanują zarówno kody kreskowe jaki kody QR.

Główne rozróżnienie polega jednak na czymś nieco innym. Przede wszystkim chodzi tu o to, na jakiej zasadzie działa skaner kodów QR. Istnieją bowiem skanery diodowe oraz laserowe. Jeśli chodzi o te pierwsze, jest to pierwotny typ skanera. Dzisiaj nadal czasem montuje się w skanerze diody LED, jednak robi się to coraz rzadziej. Co prawda, skanery diodowe pozwalają zaoszczędzić energię, jednak nieco mniej wygodnie się z nich korzysta. Rzecz w tym, że aby zeskanować produkt trzeba bardzo blisko zbliżyć skaner do kodu. Sprawia to, że na przykład kasowanie produktów w sklepie trwa nieco dłużej, gdyż kasjer musi dokładnie nakierować skaner na kod kreskowy. Nowocześniejszym typem skanera jest ten, w którym zamiast diody wykorzystuje się laser. Można nim skanować kody nawet z odległości kilku metrów.

Przenośny i stacjonarny skaner QR

Skanery w kasach sklepowych przeważnie są stacjonarne. Oznacza to, że nie można ich przenosić nigdzie bez urządzenia. Niewątpliwie, w kasie nie jest potrzebny skaner bezprzewodowy, jednak w niektórych sytuacjach jego przeniesienie jak najbardziej jest niezbędne.

Jeśli chodzi o skanery stacjonarne, najczęściej są one podłączane do urządzeń elektronicznych kablem USB. Jednakże, podłączenie tego typu nie jest możliwe w przypadku skanera przenośnego. Konieczne było więc wymyślenie innego połączenia skanera kodów QR z urządzeniem. Najczęściej do połączenia wykorzystuje się Bluetooth. Jak jednak wiadomo, połączenie tego typu ma nieco ograniczone możliwości. Przede wszystkim chodzi o to, że może ono nie działać na większe odległości. Dlatego też, coraz częściej skaner łączy się z urządzeniem przez WiFi.

Jak ładować skaner QR?

Ładowanie stacjonarnego skanera odbywa się w zasadzie cały czas, kiedy tylko jest on podłączony do urządzenia elektronicznego. Skanery działają bowiem na prąd, który dostarczany jest przez urządzenie kablem USB. Jednakże, nieco inaczej wygląda to w przypadku przenośnych skanerów kodów QR. Nie są one podłączone bez przerwy do prądu, więc trzeba pamiętać o ich regularnym ładowaniu. Najczęściej do takiego skanera dołączona jest stacja dokująca. Czasami pełni ona również rolę swego rodzaju nadajnika, który umożliwia połączenie WiFi. Przede wszystkim jednak, przez stację dokującą można ładować skaner kodów QR.

Skanery w systemach POS

Warto zauważyć, że coraz częściej skanery nie tyle łączy się z pojedynczymi urządzeniami, co raczej integruje się je z całymi systemami. Chodzi tutaj przede wszystkim o systemy POS, czyli systemy obsługujące stanowiska sprzedażowe. Dzisiaj tego typu stanowiska są normą nie tylko w sklepach, ale również między innymi w barach czy restauracjach. Warto zauważyć, że również w barach i restauracjach sprzedaje się często niektóre produkty w opakowaniach z kodami kreskowymi, które trzeba zeskanować. Dzięki ich zeskanowaniu w systemie zostaje zanotowana każda sprzedaż. W ten sposób zawsze wiadomo ile towaru powinno jeszcze być na stanie, a jeśli coś się nie zgadza, bardzo łatwo można to w krótkim czasie wykryć.

Odczytywanie kodów z telefonów i tabletów

Warto zauważyć, że skaner kodów QR służy nie tylko do odczytywania kodów z etykiet, ale również z urządzeń mobilnych. Najczęściej wykorzystywane jest to do skanowania biletów w kinach, na koncertach, czy też podczas przejazdu pociągiem. Działa to w ten sposób, że kupuje się bilet, który następnie wraz z odpowiednim kodem QR przesyłany jest na telefon. Po okazaniu go, kontroler przy pomocy skanera kodów QR łączy się z bazą i wyświetla mu się zakupiony przez klienta bilet. Warto zauważyć, że w tym przypadku w zasadzie zawsze wykorzystuje się właśnie kody QR, a nie tradycyjne kody kreskowe. Nie ma to jednak tak naprawdę większego znaczenia, gdyż wszystkie skanery, które odczytują kody kreskowe są również w stanie zeskanować kod QR. Nie zawsze zachodzi jednak odwrotna zależność.

Dodaj komentarz