Najlepsze artykuły bhp – niezbędne dla bezpieczeństwa Twoich ludzi

artykuły bhp

Jako dyrektor zakładu pracy jesteś zobowiązany przez prawo do zapewnienia środków ochrony indywidualnej każdej osobie, która pracując dla Ciebie może być narażona na zniszczenie, bądź mocne zabrudzenie swojego własnego stroju.

Ochrona dla pracownika

To rozsądne przepisy, można je rozumieć w dwojaki sposób. Możesz albo zakupić konkretne ubrania dla każdego pracownika, albo możesz wypłacać swoim pracownikom dodatek, który ma być przeznaczony na zakup wszelkich artykułów bhp, których potrzebują. Niezależnie od tego, w jaki sposób rozwiążesz tę kwestię to możesz wymagać od pracownika, aby do pracy przychodził w odpowiednim ubraniu. Jeżeli jakiś pracownik się od tego uchyla możesz wyciągać wobec niego konsekwencje, ponieważ zarówno same ubrania, jak i pieniądze były mu powierzone w określonym, konkretnym celu. To, jakie artykuły bhp zostaną przydzielone danej osobie zależy oczywiście od tego, jaką prace ona wykonuje. Innej ochrony potrzebuje spawacz, a innej drwal. Każdy z nich wykonuje pracę niebezpieczną, ale w inny sposób. Dlatego jest tak wiele rodzajów odzieży roboczej oraz innych akcesoriów. Obecnie polskie prawo nie reguluje szczegółowo, kto na jakim stanowisku, w co powinien zostać wyposażony. Niestety brak takich przepisów sprawia, że trafiają się pracodawcy, którzy starają się oszczędzać na swoich pracownikach. Postaraj się, pomimo braku regulacji prawnych nie działać nierozsądnie wobec pracowników. Staraj się zadbać o ich bezpieczeństwo najlepiej, jak potrafisz i najlepiej przekaż im artykuły bhp dedykowane do wykonywania konkretnych czynności, ponieważ one najlepiej ich ochronią.

Co wybrać?

Wiele firm oferuje wszelkie środki ochrony indywidualnej, dlatego, zanim coś zakupisz sprawdź dokładnie, czy na pewno warto. Przede wszystkim warto zaufać firmom, które już wiele lat funkcjonują na rynku a ich artykuły bhp nadal cieszą się wysokim uznaniem i są chętnie kupowane. Sprawdź, czy te produkty mają atesty i są podzielone na kategorie wedle których są przeznaczone na dane stanowisko. Nie zawsze musisz wiedzieć, co dokładnie będzie potrzebne jakiej osobie, dlatego łatwiej jest kierować się podpowiedziami ze strony producentów, którzy tę tematykę przeniknęli od początku do końca. Dodatkowo warto skonsultować się pracownikami, żeby wiedzieć czego oczekują. Później pozostaje kontrolowanie ich, czy na pewno dbają o siebie tak, jak powinni, czyli wykorzystują te elementy ochronne, jakie otrzymali. To ważne dla Ciebie zarówno pod względem bezpieczeństwa, ale również pod kątem ewentualnych kontroli, które mogą sprawdzać stan ochrony w Twojej firmie. Skonsultowanie i przestrzeganie norm zabezpieczeń miejsca pracy oraz środków ochrony indywidualnej sprawi, że Twoi pracownicy będą zadowoleni, a Ty będziesz zyskiwał na tym, że swoją prace wykonują naprawdę dobrze.

Co oprócz ubrań?

Artykuły bhp to podstawa, jednak wobec pracodawcy są stawiane również inne wymagania. Między innymi ma on obowiązek dostarczenia płynów oraz jedzenia niektórym rodzajom pracowników. Przede wszystkim sa to Ci pracownicy, którzy w trakcie jednej zmiany są narażenie na naprawdę duży wysiłek energetyczny i traca ogromna ilość kalorii. Wtedy pracodawca musi zapewnić im w międzyczasie posiłek, który będzie odpowiednio kaloryczny i uzupełni braki. Picie należy zapewniać pracownikom zawsze, gdy pracują w wysokiej temperaturze na świeżym powietrzu. Pracodawca odpowiada również za to, by wszystkie maszyny działały sprawnie.

Dodaj komentarz