Jakie urządzenia mają place zabaw dla dzieci?

Place zabaw na osiedlach, w parkach lub na podwórkach domów jednorodzinnych powinny być dopasowane do potrzeb rozwojowych dzieci znajdujących się w różnym wieku. Doskonale zdają sobie z tego sprawę producenci tacy, jak Dr Spil – https://spil.pl/place-zabaw-dla-dzieci/. Poniżej podpowiadamy, jakie sprzęty na plac zabaw warto wybrać, aby dziecko było zadowolone. Zapraszamy do krótkiego przeglądu.

1. Huśtawki

Huśtawki, podobnie jak piaskownice, są zawsze na placach zabaw. Najmłodsze dzieci lubią się w nich bujać, bo tęsknią jeszcze za kołysaniem w wodach płodowych w brzuchu matki, starsze natomiast ćwiczą z radością koordynację ciała bujając się w jedną i w drugą stronę. Im starsze dziecko, tym bardziej rozbudowanego sprzętu potrzebuje: dla dziecka w wieku powyżej ósmego roku życia, spokojną huśtawkę z siedziskiem możemy zastąpić już huśtawką na linie: z zawieszonym na jej końcu kawałkiem plastiku w ramach siedziska lub oponą.

2. Piaskownica

W piaskownicy dzieci bawią się od początków swojej przygody z placem zabaw, aż do prawie trzeciej klasy szkoły podstawowej. Warto kupować takie piaskownice na place zabaw dla dzieci, które wyposażone są w pokrywy oraz takie, których krawędzie wyposażone są w siedziska. W wielu sklepach znajdziemy piaskownice, w których siedziska są ruchome i na czas nocy, kiedy na place zabaw dla dzieci wkraczają psy i koty, pełnią funkcję pokrywy.

3. Karuzele

Karuzele mogą być wyposażone w siedziska lub w platformy do stania. Niezależnie od rodzaju, wszystkie karuzele służą do kręcenia się w grupie rówieśników. Dziecko kręcąc się na karuzeli może ćwiczyć zmysł równowagi oraz ogólną koordynację ciała.

4. Linaria i ścianki wspinaczkowe

Linaria, czyli konstrukcje metalowe lub drewniane, wyposażone w linki, po których może wspinać się dziecko, to sprzęt, którym dzieci bardzo chętnie się interesują. Linaria koniecznie powinny być umieszczone na miękkim podłożu. W sklepach znajdziemy specjalne maty na plac zabaw: mogą być gumowe lub drewniane.
Metalowe konstrukcje do podciągania się na rękach przeznaczone są z kolei dla starszych dzieci – one również muszą znaleźć się na podłożu amortyzującym upadki. Ścianki wspinaczkowe mogą być wykonana z drewna: wówczas elementy podporowe często wykonane są z kolorowych plastikowych elementów, solidnie przymocowanych do ściany.

Dodaj komentarz