Usunięcie zaćmy – czy należy bać się zabiegu?

Słowo operacja potrafi przerazić właściwie każdego. Tym bardziej, jeśli mówimy o operacji, która ma być przeprowadzona na oku. Tymczasem lekarze uspokajają, że usunięcie zaćmy nie stwarza żadnego zagrożenia, ani też nie jest operacją bolesną.

Jak długo trwa?

Jeśli trafimy na dobrą klinikę, czy szpital, gdzie lekarze dysponują nowoczesnym sprzętem, wszystko będzie trwało zaledwie kilka minut. A co z komfortem pacjenta? On jest na najwyższym poziomie. Wielu pacjentów porównuje czas zabiegu do krótkiej drzemki, po której szybko zapominają, że w tym czasie coś z ich oczami się działo. W tym miejscu należy podkreślić, że mimo to przez cały czas pacjent jest świadomy tego, co się dzieje i współpracuje z lekarzem. Jak ta współpraca wygląda? Na przykład tak, że pacjent kieruje wzrok w lewo, prawo, na dół czy do góry, zgodnie z prośbą lekarza.

Jak wygląda zabieg?

Usunięcie zaćmy zaczyna się od znieczulenia operowanego oka. To znieczulenie działa przez cały czas zabiegu i sprawia, że pacjent w ogóle nie odczuwa bólu. Jedyne co może odczuwać, to uczucie dotyku bądź lekkiego ucisku. A wszystko to spowodowane jest wiązką silnego światła, która kierowana jest na oko. W tym czasie lekarz usuwa zmętniałą soczewkę i na jej miejsce nakłada implant, który spowoduje, że po okresie rekonwalescencji wzrok pacjenta będzie znów naturalne ostry, a widziany obraz wyraźny.

Jak zmętniała soczewka jest usuwana?

Dzięki mikronacięciu, które pozwala odchylić przednią komorę oka. Soczewka ta jest dzielona na kilka drobnych części, co ułatwia jej odessanie przy pomocy ultradźwiękowej sondy. Po tym następuje dokładne oczyszczenie tylnej komory, gdyż nowa soczewka musi być nałożona na idealnie odczyszczoną powierzchnię. Na koniec następuje nałożenie implantu, który automatycznie przybiera odpowiedni kształt oraz zamknięcie mikronacięć.
Może dla pacjenta brzmi to nieco przerażająco. Należy jednak pamiętać, że usunięcie zaćmy trwa naprawdę kilka minut i jest bezbolesne, a po wszystkim znów można cieszyć się dobrym wzrokiem.

Dodaj komentarz